Akıllı ev sistemleri ve yaşamlarımızdaki etkileri

Bu yazıda akıllı ev sistemleri ve yaşamlarımızdaki etkilerinden kısaca bahsedeceğim. Konu hakkında daha detaylı bilgi için Akıllı ev sistemleri ile konfor ve güvenlik başlıklı makaleye de bakabilirsiniz.

 

Nesnelerin İnterneti isimli teknoloji ile bir çok elektronik ev aleti internet ile iletişim kurabilen akıllı cihazlara dönüşmüş durumda. Bu da evlerimizin birer birer akıllı ev sistemleri haline dönüşmesine vesile oluyor. Manuel olarak yapılması gereken işlerimiz otomasyon ile halloluyor. Bize ise zaman ve kaynak tasarrufu yapmak düşüyor.

Gittikçe daha fazla insan evinizi yaşamak için daha konforlu bir yer haline getirmenin faydalarını fark ettikçe akıllı ev sistemleri pazarı da hızla büyüyor. Bu akıllı teknolojinin hızlı gelişimi, piyasada yeni ürün ve cihazların bulunmasıyla sonuçlanıyor. Oysa akıllı bir evin işlevleri ve kullanımları yeni bir kavram değildir. Aslında, akıllı ev konsepti on yıldan fazla bir süredir var. 

Evinizin aydınlatma, sıcaklık, ve güvenlik ayarlarını uzaktan izleyebilmenizi, değiştirebilmenizi ve bu değişimleri otomatik olarak yapabilmenizi sağlayan sistemlere akıllı ev sistemleri denir. 

Bir akıllı ev sistemi temel olarak elektronik sensörler, uygun yazılım ve internet bağlantısı kullanır.

 

Akıllı ev sistemleri ile neler yapılabilir?

 • ✓ Evinizin akıllı termostatını ayarlayabilirsiniz. Böylece mobil telefonunuzadan daha evinize gelmeden evin iklimini keyfinize göre ayarlayabilirsiniz.
 • ✓ Evinizin kapılarının kilidini açıp kapatabilirsiniz. Hane halkını ya da dostlarınızı, siz evde olmadan evinize alabilirsiniz.
 • ✓ Çok uzaklardan pencere gölgeliklerini kaldırıp veya indirebilir, panjurları açıp kapatabilirsiniz.
 • ✓ Cezvenizin programını değiştirin.
 • ✓ Bir yıkama veya kurutma döngüsü başlatın.
 • ✓ Akvaryumunuzu temizleyin.
 • ✓ Çocuklarınızın ne kadar televizyon izlediğini kontrol edin.
 • ✓ Ne kadar elektrik kullandığınızı takip edin.
 • ✓ Banyonuzda su sızıntısı olduğunda haberdar olun.
 • ✓ Evinize haber vermeden birinin girip girmediğini öğrenin.
 • ✓ Kedinizin kedi kumunu temizleyin.

 

Akıllı ev sistemlerinin sağlık alanındaki etkileri

Bir birey etkin bir şekilde hareket etmekte güçlük çekiyorsa, genellikle bakım için başkalarına bağımlı olmaya zorlanır. Etkili bir akıllı güvenlik sistemi ve akıllı ev aletlerinin ayarlanmasıyla, fiziksel zorluklar yaşayanlar genellikle kendi başlarına yaşayabilirler. Bu da engelli vatandaşlar ve aileleri için büyük bir konforun kapısını aralamak anlamına geliyor.

 

Akıllı ev sistemlerinin güvenlik alanındaki etkileri

Mesela akıllı ev sistemi, ev sahibinin ziyaretçileri bir kamerayla uzaktan izlemesine ve onlarla mikrofon ve hoparlörler aracılığıyla konuşmasına olanak tanır. Ziyaretçi kabul edilirse, güvenlik sistemi, ziyaretçinin eve girmesine izin vermek için kapıyı açar ve açar. Akıllı ev güvenlik sistemleri, hangi ziyaretçilere her zaman izin verildiğini ve hangi alanlara erişebileceklerini de öğrenebilir.